Evangelická akademie Praha pohledem absolventů VOŠ

(ČB 5/2019) Jaké šance má církevní vyšší odborná škola, když je docela snadné dostat se na univerzitu? Jak se studenti EA uplatnili v praxi a nakolik je připravilo vyšší odborné studium? S cílem zvážit další směřování školy jsme obnovili kontakty s absolventy VOŠ a požádali je o zpětné zhodnocení studia.

Poslechněte si článek:

Co o studiu na vyšší odborné škole řekli její absolventi

„Podle našich zkušeností se stážisty jsou absolventi Evangelické akademie nejlépe připraveni do praxe,“ píše Šárka Slavíková, absolventka EA. Profesně se věnuje onkologicky nemocným a jejich rodinám a za svoji práci byla nominována na „ženu regionu“ ve Středočeském kraji.

Zdeněk Chalupa je sociální pracovník v intervenčním centru pro osoby ohrožené domácím násilím. V organizaci Pro dialog doprovází děti zasažené rozvodem. „Musím říct, že jsem svého rozhodnutí studovat Evangelickou akademii nikdy nelitoval. Stále čerpám ze zkušeností, které jsem tam získal.“

Míša Nosková, psychoterapeutka na sociální klinice a terapeutka v Psychiatrické léčebně Bohnice, vzkazuje: „To důležité, co jsem se naučila o sociální práci, jsem se naučila na EA. Vyšší odborné vzdělání pro mne byl zásadní krok na cestě mezi střední a vysokou školou.“

Irena Opočenská, manažerka chráněného bydlení v mladoboleslavském Fokusu, vidí jako hlavní přínos VOŠ „propracovaný systém praxí, nácvik komunikace s klientem a práci s předsudky.“

Absolvent Aleš Strnad, spoluautor knihy Bezdomovectví, je vedoucí terénní služby v organizaci Naděje. „Studium VOŠ EA mohu všem, kteří přemýšlí nad působením v sociální oblasti, jenom doporučit.“

Jindřich Fencl zastává pozici vedoucího sociální služby na Chebsku. „Škola mě přímo nadchla pro sociální práci. Na VOŠ máte se svými učiteli kontakt a můžete se na ně kdykoli obrátit. Nestane se z vás pouhé pořadové číslo, nezapadnete v mlze.“

Důležité je nadšení a talent

Sebrané reference motivovaly Evangelickou akademii k další práci, posílily a potěšily. Slova absolventů korespondují i s tím, že se EA VOŠ podařilo získat řádné členství v Asociaci vzdělavatelů v sociální práci, což není samozřejmost ani pro školu vysokou.

Sociální práce jako odborně náročná disciplína vyžaduje nadšení a talent. Zdá se, že na Evangelické akademii se daří tato obdarování probouzet hlavně v uchazečích, kteří již působí v praxi, jsou sociálně a organizačně zdatní a rádi by se posílili kompetenčně a finančně. Proto se škola zaměřuje na pracující studenty různého věku, kteří „žeň“ poznání dokážou ve svém zaměstnání zúročit a sociální práci kvalitně „dělat“.

Otázka, zda v dnešní době studovat VOŠ, nebo VŠ, je stále ve hře. Následující doporučení vycházejí z pozorování a rozhovorů s absolventy a jsou k diskusi. Člověk analytického a studijního založení, který preferuje obecný teoretický rozhled, zvažuje vědeckou kariéru a touží po promoci v Karolinu, nesmí vysokou školu minout. Ten, kdo vítá teorii více provázanou s praxí, konkrétní schopnosti, intenzivnější komunikaci s pedagogy a méně formální prostředí, bude patrně spokojenější na vyšší odborné škole.

Dovolte mi osobní poznámku. Zvažuji totiž, jak se pod tento článek podepsat. Jsem absolventka VOŠ, současně zde působím jako vyučující a uvědomuji si, že tento článek je na informačně agitačním pomezí. Evangelickou akademii považuju za vzácnou instituci a nedám na ni dopustit. Po léta jsem ráda připravovala i budoucí magistry sociální práce na vysoké škole. Z obou škol vzešli vynikající pomáhající. Mnozí se ale během studia trápili a do profese je nenalákal ani červený diplom. Možná je to tím, že si zvolili nevhodnou školu. Ve chvíli, kdy diplom z VOŠ i VŠ opravňuje sociální pracovníky ke stejné kvalifikaci podle zákona, se vyplatí typ studia dobře zvážit.

Tereza Cimrmannová

1 komentář u „Evangelická akademie Praha pohledem absolventů VOŠ“

Komentáře nejsou povoleny.