Český bratr 12/2012
Úvodník
V zajetí rituálů
Proč máme rádi věci tak, jak je známe z dětství? Proč se někde na Štědrý den smaží ryba a jinde řízky? Proč někteří vyrazí na půlnoční, i když přes rok je jít do kostela ani nenapadne? Moderní člověk je hrdý na svou flexibilnost, mnohdy má dojem, že nějaké zvyky či rituály k ničemu nepotřebuje. Jenže – pak přijdou vánoce. A mladí manželé, kteří jinak nemají problém se na lecčem domluvit, protěžují najednou každý ten způsob slavení vánoc, jako byl „u nás doma“. Pokud jsou obě strany schopny udělat rozumné ústupky, vzniká pak nový rituál, na který v budoucnu nedají dopustit zase jejich děti.
V rituálech je zakotveno cosi základního, co chápe malé dítě, vyžaduje autista a rozumí tomu i člověk nad hrobem. A co je milé, důvěrně známé, co voní dávno zašlým časem a obohacuje život. V tomto čísle se tématem rituálů zevrubně zabývá kobyliský farář Ondřej Kolář a zdaleka nezatracuje ony půlnočníky (novoročáky či velkopátečníky), kteří se v kostelích objevují jednou za rok. Poctivou a zevrubnou studii o slavení vánoc napsal pro toto číslo profesor teologie Pavel Filipi a o adventní a vánoční muzice se dočtete v příspěvku z pera celocírkevního kantora Ladislava Moravetze.
Církev dlouhodobě zneklidňuje dění na olomoucké konzervatoři. V tomto čísle dáváme prostor k vyjádření synodní radě a doufáme, že turbulence jsou za námi a pod vedením nového ředitele nastává klid na studium a práci.
Mnoho připravených příspěvků se do prosincového čísla nevešlo. Časopis není nafukovací. Limit 44 stran jsme stejně v tomto ročníku pětkrát překročili, to měl časopis pokaždé 48 stran. O příspěvky však milí čtenáři nepřijdete, pokud jejich aktuálnost nepovadne, připravíme je do dalšího čísla. V tomto čísle jsme dali přednost sváteční pohodě a zklidnění v podobě vánoční povídky.
Inspirativní čtení a pokojné vánoce přeje všem čtenářům Daniela Ženatá
Obsah čísla:
TÉMA
O vánočním světle i tísni. Jsou vánoce rituál? – O. Kolář
O adventní a vánoční muzice. Ale je hudba – zpívejme ji v pravý čas – L. Moravetz
O slavení vánoc. Vánoce v průběhu staletí – P. Filipi
Otázka na tělo: Nosí u vás dárky ježíšek?
CÍRKEV ŽIJE
Rozhovor o kurzech Alfa s brněnským farářem Jiřím Gruberem – R. Mazur
EKUMENA ŽIJE
Společenství evangelických církví v Evropě – 7. Valné shromáždění – J. Hofmanová
CÍRKEV SLOUŽÍCÍ
Laické služby: Kronikář – A. Balcar
Anatome průšvihu: Roztržený život po smrti dítěte – K. Šimr
DIAKONIE
Diakonie v Mostě chystá kampaň proti zadlužování – B. Číčel/ph
HUDBA
Sbory s původní luterskou liturgií. Srovnání lokálních praxí (2) – E. Baťová
SLOVO
Katechismus pro rodiče: Trávit společně čas s dětmi a s Bohem – M. Sedláčková
RECENZE
M. a M. Gajdovi: Rodiče v akci – K. Frühbauerová
Český bratr 11/2012
Úvodník
Řekni mi, co čteš…
… a já ti řeknu, kdo jsi. Staré mudrosloví, které kupodivu platí i v době elektronických čteček. Téměř každodenně cestuji mezi Pardubicemi a Prahou. Scházíme se u ranního vlaku stále titíž cestující, už se od vidění známe. Baví mě si při tom dělat takovou malou sociologickou sondáž. Nastoupí vymydlený fešák středních let, typ manažer banky. Vytáhne ve vlaku The Economist, nebo Blesk či Aha? A víte o něm, co je lidsky důležité.
Podobně můžeme toto mudrosloví použít i v případě dnes tak rozšířené a potřebné e-mailové korespondence. Vyřizujeme věci rychle, ve spěchu. A číst po sobě zprávu? Na to není čas! A tak přicházejí e-maily plné překlepů a zmatených formulací, které by autor jistě přepsal, kdyby si je po sobě přečetl. Mám dojem, že pozvednout úroveň elektronické komunikace obecně, by vůbec neškodilo. Je to naše vizitka. O pracovních, sborových a oficiálních zprávách ani nemluvě. Dnes platí: Ukaž mi e-maily, které odesíláš, a já ti řeknu, co jsi zač.
V tomto čísle, věnovaném kultuře, se čtení i psaní dotkneme. V rubrice Téma představujeme čtyři evangelická nakladatelství, která na knižní pulty dodávají kvalitní literaturu. V záhlaví titulku je vždy adresa jejich webových stránek. V čase přemýšlení o vánočních dárcích pro své blízké se právě tam můžete inspirovat jejich knižní nabídkou.
Z dalších kulturních oblastí okusíme biblickou úvahu téměř ve formě filmového scénáře. Tak ji pojala studentka teologie, kterou jsme oslovili. Výtvarné umění zastupuje rozhovor s Petrem a Janou Tureckých. Oba vystudovaní teologové se výtvarnému umění věnují z různých stran. A do ztrát v kulturní sféře bychom mohli zařadit i smutnou zprávu o úmrtí farářky a muzikantky Ireny Škeříkové, která podlehla boji s rakovinou ve dnech, kdy jsme toto číslo dokončovali.
Nadějné a inspirativní čtení vám, milí čtenáři, přeje Daniela Ženatá
Obsah čísla:
Evangelická nakladatelství – D. Ženatá
Nakladatelství Mlýn – Jan Keřkovský
Nakladatelství EMAN – Tomáš Trusina
Kalich, nakladatelství a knihkupectví – Michal Plzák
Rozhovor se Zdeňkem Susou, nakladatelem na cestě – J. Kirschner
Rozhovor s Janou a Petrem Tureckých. Obraz dává hloubku slovu – D. Ženatá
Kunvald: 555. výročí od založení Jednoty bratrské – E. Zadražilová Čeští bratři v Americe. Plaveme v tom společně – P. Sláma
Naše sborové knihovny – L. Ridzoňová
Rozhovor s Olgou Mutlovou: Diakonie má novou veřejnou sbírku – P. Hanych
Existuje v České republice obchod s lidmi? – P. Hanych
Sbory s původní luterskou liturgií. Srovnání lokálních praxí (1) – E. Baťová
Katechismus pro rodiče: Konfirmace – M. Slámová
D. Balcar, P. Gallus: Pracovní listy pro konfirmandy – L. Ridzoňová F. Assländer, A. Grün: Práce jako duchovní úkol – K. Frühbauerová
Český bratr 10/2012
Úvodník
Chudí a přitom bohatí
Na nedostatek financí si asi občas posteskneme mnozí. Ach, to a to by se mi líbilo mít, tam bych rád jel! Zároveň nás evangelická střízlivost drží při zemi: dluhy ne!
Chudobu – hlavně tu materiální – nahlížíme v tomto čísle z více stran. A jak v článku věnovaném chudobě seniorů optimisticky rozebírá socioložka Jiřina Šiklová, starší lidé nějak dramaticky neživoří, jen si možná častěji postesknou. Hůře na tom podle ní jsou rodiny s více dětmi, kde peníze domů přináší jen jeden z rodičů. A takových rodin je v našich sborech hodně, včetně farářských. Naštěstí fungují putující pytle dětského oblečení a velká solidarita v širších rodinách, mezi přáteli i ve sborech. Sama vděčně vzpomínám na to, jak když nám v době dennodenního praní čtvrtých plenek dosloužila pračka, jedna starší osamělá sestra ze sboru se decentně optala, kolik že taková pračka stojí, protože sama automatickou neměla, a koupila nám novou.
Chudoba bezdomovců či sociálně slabých – to už je nouze, někdy i bída, jak píší zkušené sociální pracovnice. Často bludný kruh, nebo dokonce spirála vedoucí k sociálnímu vyloučení. A stejně je to chudoba stále relativní. Vždyť v našem bohatém a sociálně zabezpečeném srdci Evropy hlady nikdo neumírá.
S chudobou souvisí nebezpečí dluhů a následných exekucí. V tomto čísle si můžete přečíst rozhovor s prezidentem Exekutorské komory Jiřím Proškem, po jehož přečtení se možná na mnohé záležitosti budete dívat jinak.
Materiální nedostatek není dlouhodobě nic příjemného, ale bohatství můžeme měřit i jinak. Bohatstvím vztahů, pomoci a lásky. K odhodlání a skutkům v této oblasti nepotřebujeme ani korunu. A kdo by o tom měl vysílat signály do svého okolí, když ne my, křesťané.
Inspirativní čtení přeje všem čtenářům Daniela Ženatá
Obsah čísla:
TÉMA
Kdyby moje matka žila ve stáří sama, neměla by na byt, elektřinu ani telefon – J. Šiklová Bez peněz a bez domova – T. Prasličková Chudoba v sociálním státě – J. Trusinová Otázka na tělo: Co považujete za chudobu?
CÍRKEV ŽIJE
Hudba jako Boží dar – J. Mostecká
Když císařpán ráčil vydat toleranční patent – Š. Grauová
CÍRKEV SLOUŽÍCÍ
Laické služby: Křesťanská služba – T. Pavelka
Anatomie průšvihu: Rozhovor o exekucích. Český dlužník volí pštrosí taktiku – J. Mamula
Odsouváme seniory na vedlejší kolej. Neochuzujeme se o něco? – P. Hanych
Invalidní vozíky z USA pomohou potřebným – ph
HUDBA
Sbory s původní luterskou liturgií. Zpívané části, umístění a původ (4) – E. Baťová
Katechismus pro rodiče: Církev, presbyter, farář – M.Bárta
RECENZE
Filip Komberec: Petr Pazdera Payne. Literární studie – J. Šulc
Pavel Kosorin: Sláva vítězům, čest poraženým aneb Ameriku objevili bezdomovci – T. Plachý
Český bratr 9/2012
Úvodník
Má to cenu?
Ono se řekne otevřeno. Ale máme v našich sborech otevřeno? Proto ten otazník. Věc není zdaleka tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Otevřu – a je tu průvan. Rozbije okno, způsobí housera v zádech. Je z toho víc škody než užitku. Zavřu – prostor zatuchne a časem zplesniví. Je to jinak, ale výsledek je týž: víc škody než užitku.
Jak tak pozoruji sbory naší církve, zjišťuji, že důležitá je souhra faráře a staršovstva, potažmo sboru. Ideální situace je tam, kde farář tahoun nešetří energií a má velkou podporu a odezvu ve sboru. Tam pak práce kvete, daří se, sbor se otevírá společnosti a všechny to obohacuje a těší. O mnohých aktivitách v takových sborech se dočtete v tomto čísle.
Pak jsou sbory, kde farář přichází s nápady a energií, ale sbor se na ně dívá s podezřením, nejsou peníze a vůbec. Otráví to atmosféru a zchladí nadšení. Mnohdy okolní společnost nechápavě vrtí hlavou: proč nechcete takového faráře? Ach, kdyby to byl náš starosta, to by bylo terno!
Jinde jsou zase ambiciózní staršovstva a unavený farář. Něco se prosadí, s něčím se počká na novou vlnu v podobě nového faráře, na kterého se všichni těší. Při poslední variantě máte pocit, že na dveřích kostela je cedulka „Přijdu hned“, zažloutlá a opršená. Příště nepřijdete ani vy.
Křesťanství je z principu misijní. Konáme otevřenou misii? Prý svědčíme už svým životem. Evangelík žije rád, skromně a neokázale. Pracuje poctivě, nepodvádí. Okolím je většinou ctěn a uznáván, ale – ruku na srdce – souseda to do kostela nepřitáhne. Naděje je v otevřenosti mládeže: tam není problém pozvat druhé, ať už k večeru nad Biblí nebo na hudební festival. Mít otevřeno v našich sborech ale cenu určitě má. I za cenu občasného housera nebo rozbitého okna.
Inspirativní čtení přeje všem čtenářům Daniela Ženatá
Obsah čísla:
TÉMA
Máme otevřeno: PROČ? – B. Baštecká
Otevřeno: Filmový klub – J. Hudec
Otevřeno: Mateřské centrum – J. Satke
Otevřeno: Snoubencům – M. Kadlecová
Otevřeno: Komunitní centrum pro všechny – K. Šimr
Otevřeno: Česká křesťanská akademie – F. Čapek
Otevřeno: Bohoslužby v domově pro seniory – F. Plecháček
Otázka na tělo: Co děláte pro to, aby do vašeho sboru přicházeli noví lidé?
CÍRKEV ŽIJE
Vysvobození z homofobie je možné – J. Šrob
Gay, lesba a věřící? Jde to. Díky Bohu! – T. Adámek
Misijní inspirace: Předkřestní příprava – R. Mazur
Může se farář vyjádřit jinak než slovem? – L. Ridzoňová
Slunečnice ve staré škole – D. Ženatá
CÍRKEV SLOUŽÍCÍ
Anatomie průšvihu: Špatný start. Rozhovor s Ludvíkem Ballonem – D. Ženatá
Laické služby: Nedělní škola. Mezi zázrakem a lodním šroubem – K. Schneiderová
Sbory s původní luterskou liturgií. Zpívané části, jejich umístění a původ (3) – E. Baťová
Katechismus pro rodiče: Pohřeb. Láska, která trvá – K. Šimr
RECENZE
Bratr John z Taizé: Setkání u studny (Knihy pro Teofila) – Š. Grauová
Pavla Smetanová: Pod cypřišem se sklenkou ouza a jiné příběhy – G. Fraňková Malinová
Český bratr 8/2012
Úvodník
Podřezaná větev začíná praskat
Ach ty pojmy! Slova jako ekologie nebo ochrana životního prostředí již několik desetiletí prostupují náš život, ale někdy spíš plují kolem nás. O podstatě ekologie, která spočívá v druhové rozmanitosti a fungování ekosystémů, jsem se skutečně fundovaně dozvěděla až z rozhovoru se socioložkou Hanou Librovou. O její skepsi i vyhlídkách pro lidstvo se můžete dočíst v rubrice Téma.
Pojem humanitní enviromentalistika dá také člověku zabrat. Co to je? Zabývá se společenskovědními otázkami vztahu člověka a přírody. A co je Česká křesťanská environmentální síť? Je to občanské sdružení, které spojuje všechny organizace a sdružení, jež se zabývají ochranou životního prostředí na křesťanském základě. To mi objasnil ekologický aktivista Marek Drápal. O jeho důrazech se dočtete v rubrice Ekumena žije. Brzy se dočkáme vydání praktické příručky pro sbory, kde bude rozebráno a navrženo, jak se moudře chovat, chránit a opatrovat svěřené statky s ohledem na přírodu a prostředí kolem nás. Název „Environmentální certifikace církevních zařízení“ zní poněkud složitě, ale obsah je ryze praktický a srozumitelný. V čísle se dočtete i o jasnějších termínech jako je trvale udržitelný rozvoj, ekologický luxus či dobrovolná skromnost.
Při přípravě tohoto čísla jsem se také dozvěděla, že ochránci přírody a křesťané mají více společného, než jsou ochotní si připustit. Že chránit slabého je navýsost křesťanské, a příroda se dnes v pozici slabého ocitá. Mám však neodbytný pocit, že ať se cítíme Božím stvořením, lidstvem, křesťanstvem, evangelíky, občany, ekology, či prostě obyvateli planety Země, sedíme na vlastnoručně podřezané větvi, která začíná slyšitelně praskat.
Nadějné vyhlídky přeje všem čtenářům Daniela Ženatá
Obsah čísla:
TÉMA
Křesťanská poloha je ekologicky příznivá. Rozhovor s Hanou Librovou – D. Ženatá
Pozoruj tu zemi. Noe a biodiverzita – V. Cílek, I. Mužátková
Není jiné cesty. Vyznání křesťana ekologa – J. Nečas
Otázka na tělo: Dáváte věci opravit, nebo kupujete nové?
CÍRKEV ŽIJE
Den Země v Sázavě – I. Mužátková
Oslavy 100 let kostela v Hradci Králové – D. Urbanová
EKUMENA ŽIJE
Jsme sůl země. Rozhovor s Markem Drápalem – D. Ženatá
Dozvuky strmilovského kempu – DaZ
CÍRKEV SLOUŽÍCÍ
Laické služby: Vedoucí tábora – D. Bosák, V. Jelínková
Anatomie průšvihu: Jak vypadá smog shora. Rozhovor s Ewou Jelinek – D. Ženatá
Předváděcí akce pro seniory v kostce – M. Hejduk
ZPÍVANÁ LITURGIE
Sbory s původní luterskou liturgií. Zpívané části, jejich umístění a původ (2) – E. Baťová
Katechismus pro rodiče: Svatba – M. Trgalová
RECENZE
Aleš Březina: Řetěz bláznů – J. Šulc
Jaro Křivohlavý: Hořet, ale nevyhořet – L. Ridzoňová
Český bratr 7/2012
Úvodník
Bída a naděje černého kontinentu
Afrikou byli fascinováni mnozí cestovatelé – Emilem Holubem na přelomu 19. a 20. století počínaje, přes Hanzelku a Zikmunda, kteří projeli v šedesátých letech Afriku v Tatraplánu, až po nadšence ze současnosti, kteří se rozhodli procestovat černý kontinent od severu k jihu Trabantem.
Kolik zde žije národů a jazyků, tolik různých zážitků si odtud můžete přivézt. Samozřejmě také spoustu nemocí či příhod, při nichž jde mnohdy o život. Co však mají Súdán, Etiopie, Rwanda, Angola, Kongo či Keňa společného? Že všude žijí křesťané, jimž kdysi přinesli víru misionáři. A že jejich víra je často živá, emotivní a praktická. Kostely jsou hojně navštěvované, i když život je často tvrdý a poměry chudé.
Církev zajištuje v mnohých zemích v podstatě všechny funkce, které obvykle připadají státu – vzdělání, zdravotnictví, školství, komunitní život, řešení konfliktů, a dokonce i ochranu přírody. Slovo církve má velkou váhu, zasazuje se o budování kostelů, škol i zdravotnických zařízení. O tom všem se dočtete v tomto čísle, věnovaném Africe. Také o pomoci a rozvojové spolupráci v zemích tohoto kontinentu. A co prý potřebují nejnaléhavěji? Na prvním místě teologii, jak se dozvíte od súdánského biskupa. A teology – učitele, kteří by ve své zemi vyučili první akademickou generaci.
Když jsem nedávno zaslechla odpovědi dvou cestujících v televizním Taxíku, kteří po dlouhém přemýšlení usoudili, že synové Adama a Evy byli svatý Petr a nevěřící Tomáš, pomyslela jsem si: ó blahobytná Evropo, hrdá na svou vzdělanost a pokrok! S odpovědí na tuto otázku by tě strčil do kapsy každý černošský kluk nebo holka, kteří chodí do školy, jen když na to rodiče mají peníze a učí se na hliněné podlaze pod doškovou střechou!
Inspirativní čtení v letním čase přeje všem čtenářům Daniela Ženatá
Obsah čísla:
TÉMA
Ora et labora. Jižní Súdán v roce jedna – T. Pavelka
Kdo navštíví jednou Afriku, musí se tam pořád vracet. Rozhovor s M. Lengálovou – D. Ženatá
O hrdých dětech krále Šalomouna. Rozhovor s M. Hrubešem – J.Kirschner
Otázka na tělo: Co vás láká na Africe?
CÍRKEV ŽIJE
O synodu, malých sborech i samofinancování církve – G. Fraňková Malinová
Vinohradský salon naděje – Š. Grauová
CÍRKEV SLOUŽÍCÍ
Anatomie průšvihu: O životě v české společnosti. Rozhovor s L. Tecou – DaZ
Laické služby: Koncert pro školu v Kongu – DaZ
EKUMENA ŽIJE
Muži nemají duchovní vlohy. O spolku keňských žen – B. H. Ogola
Otevřené chrámy i srdce. Noc kostelů 2012 – DaZ
Skutečná pomoc posouvá lidi dál. Rozhovor s J. Škubalovou – P. Hanych
Africké příběhy (3) – P. Hanych
SLOVO
Katechismus pro rodiče: Vyznání vin a odpuštění. – T. Pavelka
RECENZE
Immaculée Ilibizaga: Odpustila jsem – Š. Grauová
Nura Abdi: Slzy v písku – L. Ridzoňová
Český bratr 6/2012
Úvodník
Je náš Bůh ten pravý?
Člověk je bytost duchovní a náboženská. Tím se ostatně odlišuje od zvířat. My jako křesťané máme asi nejblíže k Židům. Máme stejného Boha Hospodina a Starý zákon, s úctou hledíme k jejich tradicím a moudrosti. Cítíme se zkrátka jako jejich mladší bratři s trochu jiným názorem na některé věci. Horší je přijmout za bratry muslimy. Je ten jejich Alláh stejný Bůh jako náš Hospodin a jenom mu jinak říkají? Proč si tedy jdou vyznavači těchto dvou monoteistických náboženství už celá staletí po krku? Proč jsou místa na světě, a není jich málo, kde i dnes teče krev? O tom, že se na poli mezináboženského dialogu mnohé mění, se dočtete v rubrice Téma, zejména v rozhovoru s Kateřinou Děkanovskou. Dávno se také mluví o „náboženské samoobsluze“, která člověku dovoluje v praxi se cítit křesťanem, pěstovat buddhistické meditace, navštěvovat věštírnu a experimentovat s duchovními technikami. Žádné náboženství, křesťanství nevyjímaje, se nevyvíjelo v izolaci od vnějších vlivů. Fenoménem je jistě také v postkomunistických zemích silně převažující ateismus, dnes spíše „něcoismus“. Možná jednou budeme moci 21. století označit za století tolerance a respektu k jiným náboženským skupinám. K tématu náboženského tržiště se vztahují i další dva rozhovory v jiných rubrikách. Jsou hledači jako Emílie Kramolišová, která prošla v životě mnoha společenstvími, jež ji jistě ovlivnila, a nakonec zakotvila u evangelíků. A o zkušenost se životem v sektě, z níž vyšel do společenství Českobratrské církve evangelické, se podělil Karel Tulc. Potvrzuje se zde, co tušíme a na co můžeme být se vší pokorou hrdí, že naše církev tvoří tolerantní, otevřené a evangelium zvěstující společenství.
Milé čtenářky a milí čtenáři, inspirativní čtení vám přeje
Daniela Ženatá
Obsah čísla: TÉMA
Na-tržené křesťanství – J. Hoblík Rozhovor s Kateřinou Děkanovskou. Mezináboženský dialog – D. Ženatá Máme se bát nekřesťanů? – D. Bartoň Otázka na tělo: Co dělat, když dítě či kamarád odejde do sekty?CÍRKEV ŽIJE
Gregoriánský chorál – B. Šimečková CantateDomino – D. Ženatá Rozhovor s Emílií Kramolišovou. Každé společenství mě obohatilo – D. Ženatá Co se také může stát – P. Hejzlar Po stopách předků – Pb+CÍRKEV SLOUŽÍCÍ
Laické služby: Jak vzniká časopis – DaZ Anatomie průšvihu: Dvanáct let svědkem Jehovovým. Rozhovor s Karlem Tulcem – R. ŠpačkováDIAKONIE
Litoměřická Diakonie oslavila dvacetiny – V. TomášováZPÍVANÁ LITURGIE
Sbory s původní luterskou liturgií. Zpívané části (1) – E. BaťováSLOVO
Katechismus pro rodiče: Bible a kázání – P. SlámaRECENZE
Jiří J. Otter: Nejmladší apoštolský list – Druhý list Petrův – M. Feigl Nico ter Linden: Král na oslu – L. Ridzoňová
Český bratr 5/2012
Úvodník
Co se v mládí naučíš…
Nikdo snad nepochybuje o tom, že vzdělání je důležitá věc. Už od základní školy slýcháme: uč se, ať z tebe něco je, ať v životě něco dokážeš! Nezáleží ani tak na stupni vzdělání, ale aby školy opouštěli spokojení a sebevědomí tesaři, prodavačky, učitelé i faráři.
K farářskému povolání v naší církvi vede poměrně náročná cesta přes studia na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy a po jejím zdárném absolvování přes roční vikariát a farářskou zkoušku. O tom, jak studium a vikariát vypadají se dočtete v rozhovorech se studentem pátého ročníku Michaelem Pfannem a mladým farářem Janem Zámečníkem. Profesor Jan Štefan poskytl rozhovor o komunitním životě studentů z pohledu vysokoškolského učitele a zároveň studentského faráře. V církvi pracuje i několik farářů, kteří původně měli úplně jiné zaměstnání. O své životní cestě nám něco prozradil senior Jan Krupa. Celým letošním ročníkem Českého bratra nás provázejí biblické úvahy studentů bohosloví. Na nich můžeme pozorovat, že zpracování biblického textu je různorodé a přitom fundované. Z pozice šéfredaktorky musím přidat, že přístup k termínům uzávěrky je u studentů velice zodpovědný. O kvalitu přípravy na farářské povolání, a o farářský dorost vůbec, mít strach rozhodně nemusíme.
Pokud budeme o vzdělávání uvažovat v obecnějším kontextu, určitě zavzpomínáme na svá školní léta a na učitele, kteří nás něco naučili. Říká se, že učitel musí sám hořet, aby zapálil pro svou věc i žáky. Na hodné paní učitelky, které po nás nic nechtěly, se moc nevzpomíná. Na kantory, kteří byli třebas přísní, ale dokázali předat něco z toho, čím byli sami nadšeni, vzpomínáme celý život. Že tohle stále platí, vysvítá i z rozhovorů v tomto čísle.
Kdo nic neví, musí všemu věřit. Ale co jsme se naučili, to nám nikdo vzít nemůže. Kdo má motivaci, ten zdolá překážky, ať už bojuje s mentálním postižením či zvládnutím zkoušky z hebrejštiny.
Milé čtenářky a milí čtenáři, inspirativní čtení vám přeje Daniela Ženatá
Obsah čísla:
TÉMA
Teologie jako sůl – J. Kirschner
Rozhovor se studentským farářem Janem Štefanem – P. Stephens
Stát se farářem. Rozhovor se studentem Michaelem Pfannem – D. Ženatá
Fakulta v konfliktu loajalit – P. Sláma
Na práci faráře je skvělá pestrost. Rozhovor s Janem Zámečníkem – D. Ženatá
Dnes káže, kdysi fáral. Rozhovor s Janem Krupou – D. Ženatá
Otázka na tělo: Jak využíváte své teologické vzdělání?
CÍRKEV ŽIJE
Setkání církevního ústředí s představiteli seniorátních výborů v Sola Fide – V. Zikmund
Bohoslužby mládeže v Husovicích – J. Ženatý
Práce na novém zpěvníku – M. Esterle
Misijní inspirace. Témata misijních aktivit – R. Mazur
Gustav Adolf Říčan. K stému výročí narození – podle M. Říčana
EKUMENA ŽIJE
Jarní cesta do Chorvatska –Pb+
U Lužických Srbů v Budyšíně – gfr/DaZ
CÍRKEV SLOUŽÍCÍ
Laické služby: Předčitatelé bohoslužeb. Rozhovor s Vladimírem Zikmundem – R. Špačková
Anatomie průšvihu: Radosti a strasti lidí s mentálním postižením – K. Šimr
DIAKONIE
Quo vadis, diakonáte ČCE? – P. Hanych
ZPÍVANÁ LITURGIE
Sbory s původní luterskou liturgií. Osobitý fenomén a jeho problémy – E. Baťová
SLOVO
Katechismus pro rodiče: O večeři Páně – D. Sedláček
RECENZE
Jiří Mrázek: Evangelium podle Matouše – P. Filipi
Český bratr 4/2012
Úvodník
Jsme slabí, nebo silní?
To je dosti intimní a také subjektivní otázka. Navíc to není jednou daný, neměnný stav, ale záležitost značně proměnlivá.
Církev je jednoznačně vnímána jako morálně silná instituce, která má pomáhat slabým. A také to dělá. V rozhovoru s Jindřiškou Krpálkovou se dočtete o projektu Magdala, který pomáhá zpět do života vykořisťovaným a zotročeným. Dalším místem, kde se daří stavět slabé na nohy, jsou školy Evangelické akademie. Žákům se tam dostává podpory i mnohdy chybějícího rodinného zázemí. Více v příspěvku Jana Vybírala o brněnské Vyšší odborné škole sociálně právní. A což teprve, když domyslíme do důsledků práci oceněné zdravotní sestry Heleny Noskové, která ošetřuje a doprovází ty slabé z nejslabších, kteří už překračují pomyslný práh do Nového domova. K tomu je třeba vnitřní síly!
Celá práce Diakonie je založena na pomoci slabým a potřebným. V každém čísle Českého bratra čteme na vyhrazených stránkách, kde všude se Diakonie angažuje a stará. Tentokrát o pomoci etiopským vdovám, jejichž manželé zemřeli na AIDS, i o zvyšování finanční gramotnosti severočeských rodin bojujících s neúměrnými dluhy.
Zároveň se mnohdy cítíme slabí. Nezvládáme své povinnosti, honíme za touhami a sny s chabým výsledkem. Vždycky znovu si připadáme slabí, když je to, s čím jsme spojovali svůj život a své naděje, v troskách. Ať už kvůli neúspěchu, krizi či nemoci svých blízkých, nebo vlastní. Kazatel může cítit určitou slabost, když píše kázání, stojí za stolem Páně, křtí či žehná. Jenže to je vlastně spíš pocit, že není hoden. A víra je pak právě ten prostor, kde každý může nacházet sílu.
Silný prý není ten, kdo má sílu, ale kdo víc vydrží. Křesťan má naštěstí oporu v Kristu, takže se okolí může zdát, že vydrží víc. Každý křesťan však ví, že bez onoho ukřižovaného a vzkříšeného by byl jako vánek, jako pára nad hrncem. A je-li okolím vnímán jako silný, je to tím, že má odkud čerpat.
Inspirativní čtení přeje všem Daniela Ženatá
Obsah čísla:
TÉMA
Právě když jsem sláb, jsem silný – J. Roskovec
Evangelická mlčenlivost – L. Ridzoňová
Otázka na tělo: Kdy jste se cítili slabí ve víře?
CÍRKEV ŽIJE
Úsměv nestojí ani korunu. Rozhovor s Martinou Sklenářovou – D. Ženatá
Vzpomínka na vzácnou ženu Hermínu Duškovou – P. Hanych
Medaile vděčnosti pro Evu Melmukovou – M. Soukup
Setkání na Travné. Jubilea manželů Petrových – A. Plachý
Šachový memoriál Amose Pokorného – O. Macek
CÍRKEV SLOUŽÍCÍ
Laické služby: Pastorační pracovnice. Služba lidem z konkrétního sboru – gma/DaZ
Anatomie průšvihu: Projekt Magdala. Pomoc těm, kdo byli zotročeni – D. Ženatá
DIAKONIE
Nechceme jen hasit požáry – B. Číčel/P. Hanych
ZPÍVANÁ LITURGIE
Sbory s původní luterskou liturgií. Současnost a minulost (2) – E. Baťová
SLOVO
Katechismus pro rodiče. O křtu – D. Sedláček
RECENZE
Věra Brožová: Karafiátovi broučci v české kultuře – S. Bolom-Kotari
Martin Jindra: Z milosti trpět pro Krista – P. Hlaváč
Český bratr číslo 3/2012
Úvodník
Romové a my
Jsou mezi námi, pokud máme na mysli občanskou společnost. Jako sousedé, spolužáci našich dětí, potkáváme je na ulici, v obchodě i na koupališti. Jsou však mezi námi ve sborech? Až na pár případů velice málo. Přitom čteme v příspěvku vězeňského kaplana Pavla Kočnara, že romská víra je živá, opravdová a vřelá. Kde je tedy zádrhel? Čím to, že naše kostely a sbory romské spoluobčany příliš nepřitahují? Část odpovědi je možná v příspěvku Ivy Pellarové, která má bohaté zkušenosti ze sociálně vyloučených lokalit v Ostravě: Říká bez obalu, že Romům může bránit v zapojení do naší církve málo vřelosti, vysoké nároky na znalosti i na sebe a celková uzavřenost sborů.
Jsou Romové opravdu tak jiní? Asi každému vytane na mysli nějaká osobní zkušenost či příklad, že ano. Kvůli začarovanému kruhu posílání romských dětí do praktických škol a a následné nemožnosti dosáhnout na vyšší vzdělání, jsem na střední škole mnoho romských žáků neučila. Zato v učebních oborech zedník či malíř jich byl dostatek. Vždy dobře znali svá práva a hlasitě se jich dožadovali, horší už to bylo s plněním povinností, zodpovědností a chozením do školy vůbec. Přitom právě ve vzdělání je ten zakopaný pes. To už pochopili mnozí od učitelů po ministry, ale jak toho dosáhnout? Jak si můžete přečíst v dalším příspěvku tohoto čísla, Diakonie na Vsetíně vsadila na práci se sociálně slabými rodinami, na péči nejen o předškolní děti, ale také o jejich rodiče. Doprovází rodiny školních dětí, věnuje se mládeži. Občanských sdružení i středisek charit a diakonie, které dělají výbornou a potřebnou práci mezi Romy, je v naší republice mnoho. A to je dobře.
Romové mezi námi jsou a budou. Kdybychom znali odpovědi na otázky plynoucí ze společného soužití, dávno by problémy byly vyřešeny. Jenže na složité problémy není jednoduchá odpověď. Jana Plíšková shrnuje své postřehy na toto téma v Posledním slově.
Inspirativní čtení přeje všem Daniela Ženatá
Obsah čísla:
TÉMA
Kdo ujedl z mého talířku – T. Pavelka
Romové, pochody nenávisti a krabice od bot – M. Vymětal
Otázka na tělo: Jakou máte zkušenost s Romy?
CÍRKEV ŽIJE
Velký vliv malého kamaráda – Jakub
Peníze. Farářský kurz – N. Čejková
EKUMENA ŽIJE
CÍRKEV SLOUŽÍCÍ
Laické služby: Kurátor sboru. Rozhovor s Janem Ratajem – D. Ženatá
Anatomie průšvihu: Romský život je barevný, nabitý emocemi a velmi tvrdý – I. Pellarová
DIAKONIE
Sázka na vzdělání. Práce s romskými rodinami na Vsetíně – D. Ženatá
ZPÍVANÁ LITURGIE
Sbory s původní luterskou liturgií. Současnost a minulost (1) – E. Baťová
SLOVO
Katechismus pro rodiče: Děti a modlitba – K. Šimr
RECENZE
Pavel Rejchrt: Světlo tmou zjizvené – J. Šulc
Český bratr číslo 2/2012
Úvodník
Neděle v hlavě
Neděli jako den oddělený bereme v církvi většinou vážně. Den Páně. Sebereme se a jdeme do kostela. Nejít je také možné, konečně je neděle, tak nebudu dělat nic! Ani se vypravovat a cestovat na bohoslužby. Chyběli bychom však těm druhým, kteří přišli. Společenství tvoří oni i my. Všichni dohromady.
Stačí se porozhlédnout po lavicích kolem sebe. Co člověk, to jiné prožívání neděle. Starší presbyter: zakládá si dopředu záložkami naznačené písně ve zpěvníku. A odpoledne? Na chalupu se teď v zimě jet nedá, asi vyrazí na hokej. Rodina s dětmi: táta zklidňuje dětské nožky kopající do lavice. Děti se tváří trochu otráveně, ale do nedělní školy půjdou rády. Sestra, co dnes vaří kávu: je trochu jako na trní, musí přece odejít dřív a dát vařit vodu, aby bylo vše připraveno, až bohoslužby skončí. Mládež sedí v hloučku vpředu a zaujatě poslouchá, další skupinka obsadila kruchtu. A vzadu sedí ten smutný pán, co mu nedávno zemřela žena.
Kde se sejdou dva nebo tři, vzniká společenství. Různorodé a propletené jednotlivými osudy, profesemi a životními příběhy, jednotné soustředěním kolem biblické zvěsti. Proto i přímluvné modlitby za naše shromáždění, za celou církev i za všechny církve, co jich na světě je, mají takovou sílu.
České jméno sedmého dne – neděle – nabádá k prožití tohoto dne nicneděláním, lenošením. I to je někdy důležité. Zajímavé je, že v jiných jazycích je tomu jinak. Anglický Sunday nebo německý Sonntag táhnou na výlet ve slunečném dni a ruské voskresenje – vzkříšení – zve přímo do chrámu Páně.
Tématem tohoto čísla je neděle pojatá z několika zorných úhlů. V pravidelných rubrikách se seznámíme s anatomií dalšího životního průšvihu, tentokrát s životem vozíčkářky. Další laickou službou obvyklou v našich sborech, které si všímáme, je dovozová služba. Nově si přečtete Katechismus pro rodiče, který bude na pokračování v celém ročníku.
V tomto čísle najdete vloženou fakturu na úhradu předplatného 2012. Informace o možnostech placení najdete milí čtenáři na str. 42.
Pěkné nedělní lenošení s čtením nejen o neděli přeje Daniela Ženatá
Obsah čísla:
TÉMA Neděle. Den odpočinku a znamení svobody – Hana Pfannová
Na návštěvě. Neděle v Miroslavi – Daniela Ženatá
Rozhovor s M. Štefanovou o odpočinku a nedělním courání po obchodech
Otázka na tělo: Co byste nedělali v neděli?
CÍRKEV ŽIJE
Propojeni vztahem i službou. Jak se žije farářským párům – Jan Mamula
Nový vítr v časopise pro mládež Bratrstvo. Rozhovor se Šárkou Schmarczovou
Vyšší odborná škola sociální práce a střední odborná škola, Praha-Spořilov – Irena Škeříková
EKUMENA ŽIJE
Noc kostelů 2012 již počtvrté – Daniela Hamrová
CÍRKEV SLOUŽÍCÍ
Laické služby: Dovozová služba – Daniela Ženatá
Anatomie průšvihu: České srdce a osamělý byt – Dora Plíšková
DIAKONIE
Vítejte na Západě! Rozhovor s Petrem Neumannem
ZPÍVANÁ LITURGIE
Hledání minulosti. Liturgie v Českobratrské církvi evangelické – Eliška Baťová
SLOVO
Katechismus pro rodiče. Co je to bohoslužba? – Marta Sedláčková
RECENZE
Dagmar Šimková: Byly jsme tam taky – Míla Hofmanová
Český bratr číslo 1/2012
Úvodník
Český bratr vstupuje do 88. ročníku
Málokterý časopis se může pochlubit tak dlouhou tradicí. Sedmaosmdesát završených ročníků evangelického měsíčníku zavazuje a plní úžasem. Když zalistujete starými čísly, zejména těmi velmi starými, říkáte si: jaké kapacity a význačné osobnosti do nich psaly! Možná se jimi autoři stali až posléze. Prostě je psaní bavilo, zajímalo, nebo cítili, že je třeba něco udělat. Ani dnes to není jiné. Děkujeme všem, kdo přispívají, píší ohlasy a dodávají náměty a inspiraci.
V novém ročníku naleznete několik nových rubrik. Na stranu 4 se po ročním představování dědictví reformace vrací formát s novinkou či důležitou událostí s názvem Akcent. Biblické úvahy si letos rozeberou studenti bohosloví z různých ročníků. Poznáme tak myšlení a důrazy teologického dorostu, na jehož práci na sborech se můžeme v příštích letech těšit. Rubrika Téma bude letos vždy uvedena předznamenáním „Co my jako křesťané můžeme nabídnout k tématu…“ V tomto čísle probereme a propereme z několika stran živé téma majetku, peněz a chystaného vyrovnání státu s církvemi. Novou rubrikou je Církev pomáhající, v níž plánujeme jednak seriál o laických službách jako je kostelník, varhaník či paní farářová, jednak cyklus s názvem Anatomie průšvihu aneb tipy, zač se modlit. Bude se týkat těžkých životních situací, jako je život bezdomovců, lidí s postižením a podobně. Hudební rubrika letos také zažije obměnu: Eliška Baťová se bude na pokračování zabývat zpívanou liturgií. Diakonie bude mít nadále své vyhrazené stránky, jejichž obsah bude plnit svými tématy a aktualitami. Novinkou je Poslední slovo, v němž bychom vám rádi přinášeli úsměvné povzbuzení formou fejetonu, glosy nebo krátké povídky. Čtyři barevné strany obálky nám dávají možnost výtvarného využití. Příznivci komiksu se mohou těšit na zpracování vybraných příběhů inspirovaných knihou Luďka Rejchrta Taková dlouhá cesta.
Informace o placení předplatného najdete milí čtenáři na zadní straně. Těšíme se z vaší přízně a doufáme, že nás bude provázet i letošním 88. ročníkem.
Inspirativní čtení přeje všem Daniela Ženatá
Obsah čísla:
TÉMA
Noční můra, nebo příležitost? – J. Ruml
O samofinancování církve. Rozhovor s Pavlem Stolařem – D. Ženatá
Financování budovy ETF. Rozhovor s děkanem J. Halamou – J. Kirschner
Otázka na tělo: Kolik procent ze svého příjmu byste byli ochotni věnovat sboru?
CÍRKEV ŽIJE
Vzdělávání pro varhaníky a sbormistry – D. Ženatá
Proč se lidé zvenčí stávají křesťany – R. Mazur
Zachování památek reformace a jejich zpřístupnění široké veřejnosti – gma
Evangelické brigády včera i dnes – J. Kirschner Lesní brigádníci v Husově domě – gma
EKUMENA ŽIJE
Javor s číslem 148 – L. Ridzoňová
CÍRKEV SLOUŽÍCÍ
Laické služby: Kostelnictví – J. a J. Plíškovi/J. Rusňáková
Anatomie průšvihu: Bezdomovcem – T. Pavelka
DIAKONIE
Nové středisko Diakonie. Rozhovor s Janem Dusem – P. Hanych
ZPÍVANÁ LITURGIE
Protestantská liturgie jako otevřená otázka – E. Baťová
SLOVO
Silnější než smrt je naděje – J. Šulc
Evropský teolog Tomáš Halík – P. Říčan
Nad předběžnými výsledky sčítání – M. Vaňáč
RECENZE
Møllehave Johannes: Slova útěchy – J. Hoblík