(ČB 7+8/2021) Polský prezident Andrzej Duda udělil 2. června medaili Virtus et Fraternitas evangelickému faráři Janu Jelínkovi a jeho manželce Anně. Ocenil tak in memoriam jejich hrdinské nasazení během druhé světové války.
„Je to symbolický moment, ve kterém děkujeme těm, kteří dokázali ukázat své bratrství v nejtěžších dobách. Bez ohledu na svou národnost vnímali lidskost a projevovali lásku k bližnímu,“ zdůvodnila polská prezidentská kancelář.
O evangelickém faráři Janu Jelínkovi, nositeli řádu TGM, se hovoří jako o „českém Schindlerovi“. Se svou ženou během války zachránil desítky lidí – často takových, kteří jinak stáli na opačných stranách fronty.
„Pro mne je Bůh všecko, moje vlast a čest. Já se můžu před Pánem Bohem postavit, že jsem od žádného nic nechtěl, a kde jsem mohl pomoci, pomohl. A dovedl jsem si získat i nepřátele; někteří z nich, když přišli ke mně, odcházeli už jako přátelé,“ vzpomínal farář Jan Jelínek.
Na faře u nich našlo azyl tolik lidí, že se tam často nemohli vejít, a pomáhaly i další české rodiny. Do židovského ghetta Jan Jelínek tajně vozil potraviny. Zastřelení hrozilo jemu i jeho manželce Anně.
Později oba vstoupili do československé armády, kde sloužili jako zdravotníci. Sovětům, kterým pak hrozilo věznění v gulagu, vystavoval antedatované křestní listy s razítkem své dřívější farnosti.
Jiří Hofman