Český bratr číslo 1/2012.
Zájem hudebních amatérů o církevní hudbu a úspěch kurzů pro varhaníky a sbormistry vyústily před více než dvěma lety do myšlenky zorganizovat dlouhodobější vzdělávání v oboru hry na varhany a sbormistrovství. V září 2010 se podařilo tuto ideu zhmotnit: naše církev otevřela tříletý Seminář církevní hudby Evangelické akademie.
Co seminář obnáší
Celocírkevní kantor Ladislav Moravetz, autor myšlenky i organizátor semináře, měl na začátku smělé plány. Náplň semináře byla ušita na míru potřebám naší církve a kladla si za cíl zvýšení úrovně církevní hudby. Absolventi měli být vzděláváni ve hře na varhany a sbormistrovství. „Dar hudby se má v církvi rozvíjet. Aby hudba zněla přesvědčivě a krásně, vyžaduje přípravu, pevnou vůli a vytrvalost,“ říká Ladislav Moravetz. „Proto se v rámci semináře vyučuje liturgický zpěv – předzpívání a vedení zpěvu ve shromáždění a hymnologie – znalost různých forem zpěvů ze zpěvníku i nových liturgických zpěvů. Podáváme také elementární informace z liturgiky. Dalším páteřním předmětem je sbormistrovství, čili jak vést pěvecký sbor. Dále klademe důraz na znalost varhan jako hudebního nástroje a na zvládnutí techniky hry. Vedeme k improvizaci, zejména jednoduchých forem předeher k písním. K praktickým předmětům patří výuka zpěvu zaměřená na hlasovou výchovu a na kultivaci pěveckého projevu, kterou jsme zavedli od letošního roku.“
Pro koho je
Zájem převyšuje možnosti. Přijato bylo dvacet zájemců, jedna studentka z pracovních a rodinných důvodů odstoupila. „Seminář probíhá jednou měsíčně v sobotu, aby byl časově přijatelný pro zájemce, kteří mají své zaměstnání, rodinu nebo studium. A občas se přidá mimořádná akce,“ vysvětluje celocírkevní kantor. Kromě toho má každý student individuální varhanní výuku a od druhého ročníku nyní nově výuku zpěvu.
Proč církevní hudba
Když jsme se frekventantů semináře zeptali, proč se na seminář přihlásili, říkali vesměs, že hlavním důvodem bylo naučit se lépe hrát na varhany, lépe doprovázet při bohoslužbách a více se orientovat v oblasti církevní hudby. „Přihlašovala jsem se z pozice varhanice. Měla jsem pocit, že si s doprovázením úplně nevím rady a že potřebuji nové podněty. Sbormistrovství jsem znala pouze z pohledu zpěváka v pěveckém sboru a dirigování je pro mě úplně nové,“ svěřuje se Věra Jelínková z Valašského Meziříčí.
Postupové zkoušky do druhého ročníku
„Na počátku loňského školního roku se mi zdály požadavky postupových zkoušek téměř nesplnitelné,“ vyznává se Ester Maláčová. „Hra rukama mi šla, ale jako začínající varhanice jsem nebyla schopna hrát zároveň nohama pedály. V polovině roku to bylo již trochu lepší a v červnu jsem postupové zkoušky díky Pánu Bohu a učitelům varhan zvládla. Bylo za tím hodně času u varhan i u klavíru.“ Ondřej Maňák z Brna i Věra Jelínková se shodli, že zkoušky rozhodně jednoduché nebyly, ale pro každého bylo obtížné něco jiného. „Vzhledem k tomu, že jsme se na začátku druhého ročníku zase všichni sešli, asi nikdo nevypadl,“ dodává Věra.
Co hudební vzdělání přináší okolí
„Věřím, že se rozvoj mého hudebního vzdělání v oblasti duchovní hudby projevuje na mém varhanním doprovodu při bohoslužbách. Dále bych chtěl pomoci kolegovi s vedením našeho pěveckého sboru,“ uvažuje Ondřej. Pro Ester je důležité, že ačkoli má méně času na rodinu, cítí podporu a má radost, že se zlepšila v doprovodu písní a že mohou všichni účastníci bohoslužeb zažívat větší pestrost skladeb.
Vyhlídka do budoucnosti
Co se změní, až budou mít absolventi v ruce potvrzení o absolutoriu tohoto tříletého semináře? Ester sní o založení velikého pěveckého sboru, ale zůstává nohama na zemi. Kromě doprovázení při bohoslužbách doma ve sboru by ráda začala pracovat s malou skupinou zpěváků. Věra neví, kam ji život po skončení vysoké školy zavane, ale rozhodně se hodlá podílet na nejrůznějších hudebních aktivitách. A nejlépe to vyjádřil Ondřej: „Lejstra nejsou podstatná. Důležité jsou nabyté dovednosti a Duch svatý, který nám dává odvahu je uplatňovat!“
Živý kmen s živými ratolestmi
Neuplynulo příliš mnoho vody od prvotních úvah k dnešku, kdy je tříletý seminář v polovině. S výhledem vydání nového evangelického zpěvníku, v němž budou nejen nové písně, ale i nové liturgické formy a zpěvy, bude kantor ve sborové práci důležitou osobou. Tento sbormistr, předzpěvák a varhaník v jedné osobě bude hrát důležitou roli, očekává se od něj nejen odbornost, ale také iniciativa a spolupráce s kazateli a dalšími pracovníky na vinici Páně. Důležitá je chuť něco dělat, důležitá je finanční podpora spolku evangelických církevních hudebníků a spolku pěveckých sborů v Německu, bez níž by se seminář neotevřel, ale nejdůležitější je požehnání od Pána Boha, aby vše směřovalo k jeho oslavě a k dobru církve.
Daniela Ženatá